Central Administration Port Değişikliği

SharePoint kurulumlarınız esnasında Central Administration arayüzünün port bilgisi otomatik olarak atanır ve Configuration Wizard’ı ilk çalıştırdığınızda bu portu değiştirmenize imkan verilir. Ancak çeşitli nedenlerle port bilgisini daha sonra değiştirmek zorunda kalabilirsiniz;

  • Kurulum esnasında bu adımı gözden kaçırmış ve bahsettiğim random port atamasına maruz kalmış olabilirsiniz.
  • Şirketiniz bilgi sistemleri politikalarıyla uyumlu olmayan bir port numarası belirlemiş olabilirsiniz.
  • Farklı bir uygulama ile çakışan bir port belirlemiş veya geçen zaman içinde çakışacak bir uygulamayı yüklemek zorunda kalmış olabilirsiniz.

Bu işlemi basit yolla halletmek için SharePoint 2010, SharePoint 2013 ve SharePoint 2016’da bir PowerShell komutu işinizi görecektir.

Bu işlem ile 1023 ile 32767 arasında SSL için kullanılmakta olan 443 haricindeki portlardan bir tanesini belirleyebilirsiniz. Eğer izin verilmeyen kriterde bir port numarası belirleyecek olursanız “Invalid Port” uyarı mesajını alacaksınız.

Eğer halen SharePoint 2007 ile çalışıyorsanız bu işlemi gerçekleştirmek için stsadm komutunu kullanmalısınız.

İşlemi tamamladığınızda IIS Binding ve diğer adreslemelerin tamamı yeni port numarasına göre düzenlenecek ve artık yeni port numarası ile uygulamanıza erişebileceksiniz. Eğer Central Administration’a hiç ulaşamıyor, port bilgisini de bulamıyorsanız bu durumda aşağıdaki komut kullanılmakta olan port bilgisini göstermek için yeterli olacaktır.

 

No Comments

Leave a Comment

Please be polite. We appreciate that.
Your email address will not be published and required fields are marked