Profil Resim Adresini Değiştirme

SharePoint kurulum işlemlerinin ardından genellikle servis konfigürasyonlarını test etmek ve bazı düzenlemeleri gerçekleştirmek için bir tane boş web uygulaması ve bir tane de mysite için “My Site Host” türünde site koleksiyonu barındıran mysite web uygulamasını yaratırız. Bu esnada genellikle henüz dns tanımları yapılmamış hatta daha nasıl bir url kullanılacağı belirlenmemiş bile olabilir. Bu nedenle sunucu üzerinde host dosyasına seçtiğimiz örnek url bilgisini girerek tamamlarız bu konfigürasyonu.

Bu esnada yapılan konfigürasyonlardan bir tanesi de User Profile Service Application’ın oluşturulması ve profil importunun gerçekleştirilmesidir. Importun tamamlanıp profil imajları için gereken düzenlemeyi de yapmanızın ardından artık tüm çalışan profiline adreslediğiniz alan değerleri ile sahip olduğunuz bir altyapınız hazır durumdadır.

Ancak konu ciddileşmeye, adresler belirlenmeye ve dns tanımları yapılmaya başlandıktan sonra my site üzerinde host edilmekte olan profil resimlerinin adreslerinin ilk girdiğimiz adres olarak kalmış olduğunu gözlemleriz. Aslında Alternate Access Mapping, IIS Binding gibi tüm işlemleri tamamlamışsınızdır.

Bu adresin değişiminin sağlanması için aşağıdaki gibi bir PowerShell komutu işinizi görecektir. İşlem sonrasında yapacağınız kontrolde profil resimlerinin adres bilgisinin artık güncellenmiş olduğunu göreceksiniz.

 

No Comments

Leave a Comment

Please be polite. We appreciate that.
Your email address will not be published and required fields are marked