Yeni Farm (PowerShell)

SharePoint kurulumlarında aslında sihirbaz size son derece yardımcıdır. Aşağıdaki 3 adım ile herhangi bir kod bloğu çalıştırmadan da farm oluşturmak mümkün.

  • Install Farm Pre-Requisites
  • Install SharePoint
  • Run SharePoint Configuration Wizard

Bunun dışında, tercihi herşeyi scriptler ile oluşturmak olanlar için AutoSPInstaller gibi araç setleri de yaratılmış ve kullanıma sunulmuştur. Ancak bu gibi araçların da bazı konfigürasyonlar isteyeceği net. Bu nedenle tam da ortada bir yerde olabilirsiniz. Yani kurulum ile ilgili temel adımları size sunulan görsel arayüzlü kurulum araçlarıyla yapmak, ama sonraki konfigürasyonlar ve servis uygulaması işlemlerinde PowerShell’den yardım almak.

Bu sürecin size bir diğer katkısı da sistem veritabanları da dahil isimlendirmelerine müdehale edebilmek olacaktır. Çünkü varsayılan sihirbazların kullanıldığı ilk yöntemde her ne kadar SharePoint_Config database ismine müdehale edebilseniz de Central Administration yönetim konsolu uygulamasının veritabanı ismine müdehale edemezsiniz. Yukarıda bahsettiğim AutoSPInstaller bu sorunu çözmek ve hatta daha fazlasını yapmak ile beraber bazı kullanıcılar için konfigürasyonu zaman alıcı olarak yorumlanabiliyor.

Aşağıda örnek olarak paylaştığım script ile yukarıdaki ilk iki adımı SharePoint kurulum medyası üzerinden görsel arayüzde yaptıktan sonra farmın oluşturulması işlemini yapabilirsiniz.

 

No Comments

Leave a Comment

Please be polite. We appreciate that.
Your email address will not be published and required fields are marked


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.