Tüm Arama İndexleme İşlemlerinin Durdurulması

SharePoint arama hizmeti genel anlamda son derece başarılı çalışan, özellikle içerik indexlemenin yanında bu işlemi yaparken güvenlik ilişkilerini de doğru sağlaması nedeniyle yoğun ilgi gören servislerden bir tanesi. Zaman zaman kurguladığınız arama hizmetinde problemler çıkabiliyor. Hatta öyle ki arama servisinin yönetimi için kullanmanız gereken sayfaya bile erişmeniz mümkün olmayabiliyor. Dolayısıyla buradaki kurguyu kontrol etmek, gerekiyorsa devam eden işlemleri sonlandırmak gibi çalışmalarınızda scriptlere yönelmeniz gerekebiliyor.

İçerik ve yayınlanan site sayısının büyük olduğu ortamlarda arama hizmetini farklı içerik kaynakları tarafından ve farklı zamanlarda indexleme yapacak şekilde kurgulamaya çalışırız. Burada, sunucu tarafındaki kaynak kullanımı, gün içerisinde bir operasyon olmaması gibi nedenlerle saat aralıklarını doğru ayarlamak gerekir. Bu da bizi genellikle akşamları çalışan tam indexleme işlemleri yapmaya iter. Bu durumda indexleme görevlerinin çakışması kaçınılmaz bir hal alabilir. Bazen içerikteki veya servisteki bir sorun sebebiyle de normalde çok daha kısa sürede tamamlanabilecek bir indexleme işlemi uzayabilir ve diğer zamanlanmış görev ile çakışabilir. Bu gibi durumlarda servis tarafındaki yönetim paneline erişebilmek de problem olduysa devam eden indexleme işlemlerini script aracılığı ile durdurmanız gerekebilir.

Aşağıda ilgili SharePoint yaygınlaştırmanızda bulunan arama hizmetindeki tüm içerik kaynaklarında yürüyen indexleme işlemlerini durdurmanıza yardımcı olacak bir script örneği bulabilirsiniz.

Bu işlemi tüm içerik kaynakları için değil de sadece tek bir tanesi için yapmak istiyor da olabilirsiniz. Bu durumda aşağıdaki örneği kullanmanız yeterli olacaktır.

 

No Comments

Leave a Comment

Please be polite. We appreciate that.
Your email address will not be published and required fields are marked


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.