SharePoint Workbench Nedir?

Son günlerde SPFx konusunda kendimce bilgi paylaşmaya çalıştığım yazılardan sonra sürekli test ekranlarını da gösterdiğim SharePoint Workbench’in ne olduğu hakkında biraz daha detay paylaşmak isterim.

SharePoint Workbench geliştiricilerin, geliştirdikleri webpartları SharePoint’e yaygınlaştırmalarına gerek kalmadan ön izlemelerine ve test etmelerine yardımcı olan bir geliştirici aracıdır.

SharePoint Workbench’in iki farklı formu bulunuyor;

  • Local Workbench: SharePoint Framework geliştirme araçları ile beraber yerel sunucu üzerine yüklenir.
  • SharePoint Online / On-Premise Workbench: SharePoint Online site koleksiyonu veya on-premise site koleksiyonu üzerinden erişilir. Bu durumda adres formatı https://your-sharepoint-site/_layouts/workbench.aspx şeklinde olacaktır.

Local Workbench hızlı ve herhangi bir yaygınlaştırma gerektirmeden hazırladığınız webpartları test etmenize imkan tanır. Bunu yaparken eksik kalacak tek tarafı haliyle SharePoint sitenizin context’inde çalışmadığınızdan buradaki verilere ulaşamayacak olmanızdır. Bu konuda SPFx SharePoint Verileriyle Çalışmak isimli kısa yazımda bir örnek yapmış ve bulunduğunuz ortama göre farklı veri doldurma metodları hazırlayarak Local Workbench ile de içinde veri olan (örnek veri) çalışmalar yapabilmenizin yolundan bahsetmiştim.

Güzel olan bir noktayı daha yeniden hatırlatmak istiyorum. Yerel bilgisayarınızda hazırladığınız SPFx webpartınızı herhangi bir yaygınlaştırmaya gerek duymadan, doğrudan SharePoint Online tenant Workbench adresinizi yazarak gerçek verilerle de test edebilirsiniz. Burada tamamen sizin yerel bilgisayarınızdaki kaynaklar kullanılacaktır.

No Comments

Leave a Comment

Please be polite. We appreciate that.
Your email address will not be published and required fields are marked


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.