Excel REST API – Veri Okuma

Yakın zamanda gelen bir soruya istinaden SharePoint Online üzerinde bir doküman kütüphanesinde bulunan Microsoft Excel tabanlı bir dosyanın içeriğinin okunmasına istinaden küçük bir çalışma yapmıştım. Gerçi sonrasında özellikle veri yazma noktasında karşılaştığımız sorunlar nedeniyle biz konuyu Microsoft Office Graph kullanarak çözümledik ancak ihtiyaç duyulabileceğini düşünerek bu örneği de buradan paylaşmak isterim.

Yukarıda da belirttiğim gibi senaryomuzda ana konu dokümanın SharePoint Online üzerinde bir doküman kitaplığında bulunuyor olması. Burada yer alan Microsoft Excel dokümanını istemci tarafına indirmeden, herhangi bir Microsoft Office kurulumunu da yapmadan okumak istiyoruz. Yani aşağıdaki gibi bir görüntümüz var.

 

Okumak istediğimiz alan olan B6 hücresini range örneği de yapabilmek açısından daha önce “TEST1RANGE” ismiyle adlandırmış durumdayım. İşlemde temel amacım örneklemek olduğundan basit bir console uygulaması ile devam etmek istiyorum.

Uygulama tarafında client side bağlantı sağlayacağımızdan aşağıdaki referansları projemize ekliyoruz.

  • C:\Program Files\Common Files\Microsoft Shared\Web Server Extensions\15\ISAPI\Microsoft.SharePoint.Client.dll
  • C:\Program Files (x86)\Reference Assemblies\Microsoft\Framework.NET\Frameworkv4.5\System.Runtime.Serialization.dll

 

Uygulamayı çalıştırdığınızda size kullanıcı adı ve şifreyi soracak, ardından ise belirtmiş olduğumuz range’de yer alan değeri ekrana getirecektir.

Kaynak: https://blogs.office.com/en-us/2013/12/17/excel-rest-api-in-sharepoint-online/

Ayrıca örnek projeye GitHub üzerinden erişebilirsiniz.

Sonuç olarak belirtmek isterim ki SharePoint Online’da bu tip işlemler ve çok daha fazlası için önerim Microsoft Office Graph kullanmak. Özellikle Office geliştirmeleri konusunda takipte tutmanızda yarar gördüğüm bir blog ise Microsoft MVP’lerimizden Erdem Avni Selçuk ‘un kişisel sitesi olacak.

No Comments

Leave a Comment

Please be polite. We appreciate that.
Your email address will not be published and required fields are marked


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.