Microsoft Flow – Boş Akış Oluşturma

Daha önceki kısa yazılarımda Microsoft Flow’un ne olduğundan ve hazır bir şablonu kullanarak hızlıca ihtiyaca yönelik bir otomasyon kurmaktan bahsetmiştim. Bu yazılara ayrıca aşağıdaki bağlantılardan da erişebilirsiniz.

Şimdi ise boş akış şablonunu kullanarak yeni bir senaryonun denemesini yapmaya çalışalım. Senaryomuz şu olacak;

“OneDrive’ımız içerisindeki spesifik bir klasöre, dosya adı içerisinde belirttiğimiz metin geçen dosyalar için bir akış oluşturmak. Eğer belirttiğimiz metin geçiyorsa buna göre konu barındıran bir e-posta, geçmiyorsa farklı bir konu ve içerikte başka bir e-posta almak. Ve son olarak her iki koşulda da bu dosyanın SharePoint içerisinde belirteceğimiz bir kütüphaneye kayıt olmasını sağlamak”

Bunun için öncelikle https://flow.microsoft.com adresine kullanım yetkisi olan bir hesap ile giriş yapmamız gerekiyor elbette. Ardından üst bölümde yer alan bağlantı aracılığı ile “Boş akış oluştur” komutunu veriyoruz.

 

 

Açılan ekranda sık kullanılan tetikleyicilerden biriyle işleme başlayabileceğiniz gibi alttaki “Yüzlerce bağlayıcı ve tetikleyici arasından arama yapın” seçeneği ile çok daha fazlasını yükleyebilirsiniz ekranınıza.

 

 

Ben bu seçenek ile ilerliyor ve “OneDrive” kelimesini arıyorum senaryoma uygun olması adına. Bu seçenek içerisinde de “Bir dosya oluştuğunda” seçeneğini işaretliyorum.

 

 

Aktivitenin detayında her seçtiğiniz aktivite için özel alanları doldurmanız gerekecektir. Mesela burada seçtiğimiz “Bir dosya oluştuğunda” aktivitesi için tabiki öncelikle Microsoft Flow’a kullanmak istediğimiz OneDrive hesabı için yetki vermeli ve sonra da eğer istiyorsak Microsoft Flow’un spesifik bir klasörün içeriğini dinlemesini sağlamak için ilgili klasör seçimini yapmalıyız. Klasör seçimi yapmazsanız en tepeden itibaren tüm alt klasörleri dinlemeye devam edecektir. Ben “Ortak” isimli klasörümü seçiyorum.

 

 

Dinlenecek klasör bilgisini seçtikten sonra senaryomuzda yer alan “koşul” örneğini yapmak için “Eylem” veya “Koşul” seçimi ekranında “Koşul” u işaretleyip seçenekleri “Evet/Hayır” cinsinden olan koşulumu belirtiyorum. Bizim senaryomuzda koşulumuz dosya adı içerisinde spesifik bir metnin geçmesiydi. Ben spesifik metin olarak “test” kelimesini seçtim. Bu sayede eğer OneDrive’ımdaki ortak klasörüne yüklenen (türü ne olursa olsun) dosyamın adına “test” kelimesi geçiyorsa koşul sağlanmış, geçmiyorsa koşul sağlanmamış olacak. Koşuş eklemesini aşağıdaki şekilde yapıyoruz.

 

 

Eklediğimiz koşullar şu şekilde görüntülenecek.

 

 

Sizlerin de tahmin edeceği üzere burada evet ve hayır alanlarının içerisine yeni eylemler ekleyerek her bir koşulun sağlanması durumunda yapılacak iş dizisini belirtebilirsiniz. Bizim senaryomuzdaki düzenlemeleri yaptığımızda ekran şu halde olacaktır.

Evet ise

 

 

Hayır ise

 

 

Ve son olarak bu dosyanın SharePoint’e kaydedilmesini istiyorduk. Bu durum herhangi bir koşula bağlı değildi, bu nedenle artık koşulla ilgili bölümün dışına çıkarak “Yeni Eylem Ekle” butonunu tıklıyorum.

 

Ekranın sağ üst köşesindeki “Bitir” butonunu tıklayarak akışınızı kaydedebilirsiniz. Şimdi deneme zamanı. Bunun için senaryomuza uygun şekilde OneDrive içerisindeki ortak klasörüne koşulu sağlayan ve sağlamayan iki text dosya oluşturuyorum.

 

 

Akışın çalışması bir miktar zaman alacaktır ve zaman zaman denemeye devam edecektir. Akış ile ilgili ana ekranınızda “Çalıştırma Geçmişi” başlığında tüm akış geçmişinizi görüntüleyebilir, eğer bir hata alıyorsanız detaylarına ulaşabilirsiniz. Akışımız çalıştığında her iki dosya için de istediğim e-postanın geldiğini görüyorum.

 

 

Ancak akış geçmişinde hata göreceğim. Çünkü SharePoint adresini yanlış yazdım 🙂

 

 

Düzeltip yeniden denediğimizde artık akışın tamamen doğru çalışıp SharePoint’e dosyayı da kaydettiğini görebileceğiz.

 

 

Dilerseniz akışınızın ana sayfasına giderek sağ üst bölümdeki menü yardımıyla benzer ihtiyaçlarınız durumunda bu akışı “Farklı Kaydet” yapabilir, birisiyle paylaşabilir, şablon haline getirebilir veya dışarı aktar seçeneği ile zip formatında kendi bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz.

 

 

No Comments

Leave a Comment

Please be polite. We appreciate that.
Your email address will not be published and required fields are marked


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.