Microsoft Flow – Şablondan Akış Oluşturma

Microsoft Flow ile temel hedef kitle etkin kullanıcı (power user) olarak nitelendirdiğimiz, bilgisayar ve temel Microsoft Office kullanım yetkinliğine sahip kişiler. Bu nedenle Flow içerisinde kod yazmaya olan ihtiyaç en aza indirgenmiş durumda. Tabi bazı alanlarda filtreleme gibi işlemleri yerine getirmek için bir miktar teknik kişi desteğine ihtiyaç olacaktır. Çünkü bu bölümlerde OData filtreleri, vb yapılar kullanılıyor.

Bu kısa yazıda mevcut şablonlar üzerinden iki servisi birbirine bağlayarak bir süreci otomatikleştirmeye çalışacağız. Temel senaryomuz şu şekilde;

“Twitter’da belli bir hashtag kullanılarak atılmış tweetleri bir SharePoint listesinde toplamak”

Microsoft Flow’un 300’den fazla şablon barındırdığından bahsetmiştik. Bu şimdilik etiketiyle vermemiz gereken bir rakam çünkü her geçen gün hem paylaşım yapan insanların hem de Microsoft’un yeni servisleri veya senaryoları barındıran şablonları buraya eklemekte olduğu bilgisini paylaşmakta yarar var.

En çok kullanılan şablonlara akış oluşturmak istediğiniz sayfadan veya sitenin üst menüsünde yer alan “Şablonlar” başlığından ulaşabilirsiniz. Bu bölümde bizim senaryomuzu yerine getirmek için “Twitter” aramasını yapmanız sonuçların filtrelenerek karşınıza gelmesini sağlayacaktır. Biz burada “Belirli bir diyez etiketini içeren tweetleri bir SharePoint listesine kaydedin” şablonunu seçiyoruz.

Seçtiğiniz şablon, zaten O365 hesabı ile Microsoft Flow’a bağlantıdığınız için “SharePoint” isimli kısım için yeşil tick işareti ile karşınıza çıkacaktır. Ancak twitter’dan tweetleri okuyabilmesi için öncelikle hesabınızı tanıtmanız ve Microsoft Flow’a uygulama olarak izin vermenizi gerektirecektir. İlgili aksiyonun sağında kırmızı ünlem işareti göreceksiniz. Bu alanı tıklayıp Twitter kullanıcı bilgileriniz ile girerek uygulamaya izin verebilirsiniz. Bu durumda yukarıdaki resimde olduğu gibi girdiğiniz hesap adı ve yanında yeşil tick işaretini görebileceksiniz. Bu artık devam etmek için bir sorunumuz olmadığına işaret. “Devam Et” komutuyla akış ekranımıza geçebiliriz.

Akış ekranında Twitter için özel bir aksiyon almanız gerekmiyor. Çünkü bir önceki adımda zaten hashtag için takip edilecek Twitter hesap bilgilerini girdiniz ve uygulamaya izin verdiniz. Burada sadece hangi hashtag’in takip edileceğini ve SharePoint listesine kaydedilmek üzere Microsoft Flow tarafından alınacağını belirtmeniz yeterli. Biz “#SharePoint” olarak belirtiyoruz bunu.

Ardından şablonumuz ile beraber gelen “Create item” aksiyonuna geçiyoruz. Burada bizden öncelikle hangi SharePoint sitesindeki hangi listeye kayıt edeceği bilgilerini soracak. Ben SharePoint sitem içerisinde “Tweetler” adında bir liste oluşturdum ve içeriğine de Title ile beraber TweetOwner alanlarını ekledim Single Line of Text türünde. Siz daha farklı alanlar yaratıp Twitter’dan dönen diğer tweet bilgilerini de yazdırabilirsiniz listeye.

Yukarıdaki resimde de göreceğiniz üzere Twitter’dan aslında tweet ve tweet sahibine ilişkin pek çok bilgi daha dönüyor servis üzerinden. İlgili alanlarımı ayarlıyorum;

  • Title ==> Tweet metni
  • TweetOwner ==> Kullanıcı adı

Şablonları kullanmak bu kadar basit. Aslında adı üzerinde bu bir şablon ve bu nedenle akışın tasarımı şablonun hedeflediği senaryo için uygun. Bize sadece boşlukları doldurmak ve tasarım ekranının istediği parametreleri geçmek kalıyor. Dilerseniz bir şablon ihtiyacınızı tam olarak karşılamıyor ama genel itibariyle istediğinize yakın bir şeyler yapıyorsa yine de şablondan başlayıp araya kendi koşul ve eylemlerinizi ekleyebilirsiniz. Bizim nihai akışımızın görüntüsü şu şekilde olacak.

Burada akışımızın çalışması için bir koşulumuz yok. Aslında koşulumuz Microsoft Flow tarafından Twitter sürekli takipte bırakılıp tweet atıldıkça çalışacaktır akış. Burada O365 sebebiyle gelen kullanım lisansımızı kullandığımızdan bir önceki yazıda bahsettiğim fiyatlandırma ve sınırlandırma politikalarından dolayı 5 dakikada bir çalışacaktır en sık aralıkta. Bir süre sonra SharePoint listemizi kontrol edebiliriz. Kişisel hesabımda pek çok SharePoint ilgilisi kişiyi takip ettiğimden bende çok uzun sürmeyecektir sanırım listenin dolmaya başlaması.

No Comments

Leave a Comment

Please be polite. We appreciate that.
Your email address will not be published and required fields are marked


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.