Uygulama: Office Lens

Bu sefer teknik bir yazıdan ziyade bir ürün tanıtımı yapmak istiyorum. Microsoft tarafından yayınlanan Office Lens günlük hayatımızı bir hayli kolaylaştırıyor. Pek çoğumuzun fiziksel olarak elimizde bulunan bir evrakı elektronik ortama tarayarak aktarma gibi bir süreci muhakkak oluyordur.

Bu konuda pek çok uygulama marketlerde yer alıyor aslında ama bunlarında büyük bir çoğunluğu fotoğraf çeker gibi çok da başarılı bir hizalama yapamadan gerçekleştiriyor çalışmasını. Bu durumda da elektronik ortama aktardığınız evrakı sağını solunu kırpmak suretiyle bolca vakit kaybedebiliyorsunuz. Veya başarılı olanlarında ise Premium versiyona geçmenizi, aksi durumda günde 4 sayfadan fazla tarama yapamayacağınızı belirten uyarılar, bolca reklam karşımıza çıkabiliyor.

Office Lens aslında yeni bir uygulama değil, ancak ben son dönemde aktif kullanmaya başladım. bu nedenle de hem haberdar olmayanlar için farkındalık sağlamak hem de birkaç ekran görüntüsü ile uygulamayı göstermek istedim.

Uygulamaya iOS ve Android tabanlı telefonlarınızdan kendi marketleri üzerinden erişebilirsiniz.

Uygulamayı açtığınızda karşınıza ilk etapta bir splash screen sizi karşılayacak.

 

 

Ardından özelleştirilmiş bir kamera sizi karşılayacak. Telefonunuzu tuttuğunuz alandaki okunabilir zeminlere otomatik olarak odaklanarak mümkün oldukça az (hatta çoğu zaman hiç) çevre elementi kare içerisine alarak hizalama yapmanıza imkân tanıyacaktır. Bu bölümde sadece evrakları değil beyaz tahta, vb zeminleri de kullanabileceğinizi hatırlatmak istiyorum. Toplantıda pek not alamadıysanız veya tahtaya çizilen bir takım detaylar varsa bunları yeniden yazmadan sadece Office Lens ile alabilirsiniz elektronik ortama.

 

 

Fotoğraf çeker gibi orta alandaki kırmızı butona tıklayarak hizaladığınız elementin taranmasını sağlayabilirsiniz. İşlem bittiğinde bir ön izleme ekranında kayıt işlemi öncesi yapılan tarama işlemi size gösterilecektir. Dilerseniz bu ekranda olası fazlalıkları kırpmak gibi temel düzenleme işlemlerini yapabilirsiniz.

 

 

Ve kayıt esnasında size OneDrive’dan, Word, PowerPoint gibi uygulamalara, Outlook ile e-posta göndermekten doğrudan pdf olarak kaydetmeye kadar pek çok seçeneği size sunacaktır.

 

 

Oldukça pratik bir kullanımı olan uygulama konusunda farkındalık yaratmaktı sadece amacım.

No Comments

Leave a Comment

Please be polite. We appreciate that.
Your email address will not be published and required fields are marked


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.