Microsoft Flow Nedir?

Microsoft Flow bulut tabanlı, kullanıcılar akış oluşturması ve süreçlerini otomatik hale getirmesi amacıyla kullanılan bir yazılımdır tanımı yanlış olmaz sanırım. Arka planda pek çok Microsoft servisi ve third-party servis ile entegre çalışan yapı sayesinde oldukça basit ve günlük hayatta ciddi zaman tasarrufu sağlayan otomatikleştirilmiş akışlar oluşturabilirsiniz. Temel olarak koşul ve koşula bağlı aksiyonlar olarak tanımlayabileceğimiz yapı sayesinde Exchange Online, Dynamics, PowerApps, SharePoint, vb hem bulut tabanlı hem de GateWay aracılığı ile on-premise sistemi entegre edebildiğiniz süreçler oluşturmak mümkündür.

Bazı örnek senaryolar üzerinden duruma bakacak olursak;

  • Dynamics’de oluşturulan her bir fırsat kaydı için satış uzmanlarına otomatik bir e-postanın gönderilmesi.
  • SharePoint’te oluşturulacak veya güncellenecek her bir kayıt için arka planda Yammer veya Teams’de bir post oluşturulması.
  • Belli bir zaman aralığında size hatırlatma e-postaları gönderilmesi.
  • Belli bir hashtag içeren tweetler için size e-posta göndermesi veya bir listeye bu tweetleri kaydetmesi.

Ve benzeri pek çok küçük süreci tek başına veya bir biri ardına ekleyerek daha büyük bir süreç oluşturmak mümkün hale getirilebilir Microsoft Flow aracılığı ile.

Microsoft Flow tamamen tarayıcı üzerinde çalışan bir yapıya sahip, bu nedenle sadece bir Microsoft Flow hesabınızın olması ve bir bilgisayar başında olmak süreçleri geliştirmek için yeterli olacaktır. Üzerinde 380’den fazla hazır şablon bulunduran Microsoft Flow yapısında her geçen gün şablon sayıları hem Microsoft’un hem de paylaşım yapan kişilerin gayretleriyle artıyor. Tabi hazır şablonlar işinizi tam anlamıyla karşılamıyor olabilir. Bu durumda 290’dan fazla özel aktivite ile tamamen boş bir akış başlatabilir ve kendi akışlarınızı tamamlayabilirsiniz.

Flow’un temel kullanımı ücretsiz. Ancak aylık olarak çalıştıracağınız akış örneği sayısı belli bir limiti aştığında veya Premium olarak adlandırılan bazı bağlayıcıları kullanmak istemeniz durumunda (bağlayıcı listesinde Premium olarak işaretli durumdalar) ücretli paketlere geçmeniz gerekiyor. Temel olarak fiyatlandırma aşağıdaki şekilde şu an.

Office 365 için Microsoft Flow

Sadece O365 hesabınızın olması yeterli, herhangi bir ek ücret ödemiyorsunuz. Aylık olarak 2.000 akış çalıştırma limitiniz var. Sınırsız akış oluşturabiliyorsunuz. Zamanlama denetimlerinde en sık 5 dakikalık denetim kullanabiliyorsunuz (Yani bir aksiyonu sürekli çalıştırmak istiyorsanız 5 dakikalık denetimlerle yapıyor bunu bu hesap planında). O365 hesabınıza bağlı hizmetler ve Dynamics hizmetlerine bağlanabiliyorsunuz.

Flow Plan 1

Kullanıcı başına aylık $5’lık bir ücretlendirmesi var. Ayda 4.500 akış çalıştırma limitiniz var. Sınırsız akış oluşturabiliyorsunuz. Denetimlerde 3 dakikalık periyoda kadar inmenize izin veriliyor. Ve en önemlisi Premium bağlayıcıları kullanabiliyorsunuz.

Flow Plan 2

Kullanıcı başına aylık $15’lık bir ücretlendirmesi var. Ayda 15.000 akış çalıştırma limitiniz var. Sınırsız akış oluşturabiliyorsunuz. Denetimlerde 1 dakikalık periyoda kadar inmenize izin veriliyor.  Premium bağlayıcıları kullanabiliyorsunuz. Ve son olarak kurumsal ilkeleri (policy) kullanmanıza izin veriliyor.

Flow’un temel çalışma prensibini görüntülemek için aşağıdaki videoyu izlemenizi öneririm.

Microsoft Flow’a ulaşmak için https://flow.microsoft.com bağlantısını kullanabilirsiniz.

No Comments

Leave a Comment

Please be polite. We appreciate that.
Your email address will not be published and required fields are marked


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.