2010-to-2013-to-2016 SharePoint Migration

Uzun zamandır biliyoruz ki SharePoint ürününde en fazla bir üst versiyona içerik veritabanı yükseltme yöntemiyle yükseltme çalışması gerçekleştirebiliyoruz. Yani SharePoint 2010’dan SharePoint 2016’ya doğrudan yükseltme işlemini yapmak istiyorsak içerik veritabanı yükseltme yöntemini dolaylı yoldan kullanabiliyoruz. Bunun için önce 2010’daki içerik veritabanınızı SharePoint 2013’e, ardından da SharePoint 2013’e yükselttiğiniz veritabanını 2016’ya yükselterek işlemi sağlayabilirsiniz. Burada doğrudan yükseltmenin sağlanabilmesi için ise pek çok ücretli ürün bulunuyor. (ShareGate, Metalogix, vb)

Bu yazıda temel almak istediğim şey yükseltmenin nasıl yapılacağı değil. Bazen yükseltme yaptığınızı varsaydığınızda bile ilerleyen dönemde yarım kalmış operasyonlar sebebiyle sorun yaşayabiliyorsunuz. Örnek bir senaryo üzerinde çalışalım;

Senaryo: SharePoint 2010 olan uygulamamızı içerik veritabanı yükseltme yöntemini kullanarak SharePoint 2013’e yükselttik. Aradan birkaç yıl geçti ve şimdi de SharePoint 2016’ya yükseltme yapmayı deniyoruz.

Bu senaryo için karşılaşabileceğiniz bir senaryo olarak Mount-SPContentDatabase komutu sonrası aşağıdaki hata mesajını görüyor olabilirsiniz.

Komut: Mount-SPContentDatabase “Content_Sample” -DatabaseServer “dbserver1” -WebApplication http://portal.company.com

Hata

100.00% : SPContentDatabase Name=Content_Sample
Mount-SPContentDatabase : Content database data integrity check has
encountered a severe issue that upgrade process must be stopped. See the
upgrade log for more information about how to resolve this issue.
At line:1 char:1 + Mount-SPContentDatabase “Content_Sample” -DatabaseServer “dbserver1” -WebApplicat …
+ ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
+ CategoryInfo          : InvalidData: (Microsoft.Share…ContentDatabase:
SPCmdletMountContentDatabase) [Mount-SPContentDatabase], SPUpgradeException
+ FullyQualifiedErrorId : Microsoft.SharePoint.PowerShell.SPCmdletMountContentDatabase

Hatanın temel nedeni aslında senaryomuza göre iki yıl öncesine dayanıyor. Yani SharePoint 2013’e geçiş yaptığınız döneme. Bu dönemde içerik veritabanı yükseltme işlemi sağlanmış ancak içeriğindeki site koleksiyonları yükseltilememiş görünüyor. Bu sorun ile başedebilmek ve SharePoint 2016 geçişini tamamlayabilmek için öncelikle mevcut SharePoint 2013 içerik veritabanınızda site koleksiyonu yükseltme işlemini sağlamanız gerekiyor. Bunun için aşağıdaki örnek PowerShell scriptini kullanabilirsiniz.

 

No Comments

Leave a Comment

Please be polite. We appreciate that.
Your email address will not be published and required fields are marked