Arama Hizmeti Veritabanı İsmi Değiştirmek

SharePoint 2016 arama hizmetini Central Administration web arayüzünü kullanarak oluşturmaya çalışmak sanırım en basit yöntem ancak SharePoint Central Administration her servis uygulamasını yaratmak için farklı form arayüzleri sunuyor bizlere. Bir kısmında veritabanı ismini değiştirebilir servis seviyesinde detaylı konfigürasyonlar yapabiliyorken bir kısmında bunların bir bölümüne izin vermiyor. Arama hizmeti de bunlardan bir tanesi. Eğer Central Administration arayüzünü kullanarak arama hizmetini yapılandırırsanız SharePoint aşağıdaki dört veritabanını ismini size sormaksızın yaratacaktır.

Admin Database:
<Servis Uygulaması Adı>
Analytics Database:
<Servis Uygulaması Adı>_AnalyticsReportingDB
Crawl Database
<Servis Uygulaması Adı>_CrawlDB
Links Database:
<Servis Uygulaması Adı>_LinksDB

Halbuki bir çoğumuz özellikle paylaşımlı veritabanı sunucusu kullandığımız veya sadece benim gibi takıntılı olduğundan bu bölümde veritabanı isimlendirmelerinde bir kuralın takip edilmesini isteyecektir. Hele ki Central Administration aracılığı ile yaratıyorsanız bu isimlerin sonuna bir de GUID şeklinde uzantı gelecektir ki kabul edilemez 🙂

Bu durumu aşmak için aslında bir bölümünü benim de daha önce paylaştığım PowerShell scriptleri var. Bu sayede Search Service Application’ın en detay konfigürasyonlarına kadar script içerisinden müdehale edebiliyorsunuz. Bazen bunlarda her ortamda çalışma garantisi vermiyor tabi.

Bugün öğrendiğim bir yöntemi paylaşmak isterim. Adım adım uyguladığınızda hedefimize ulaşmamızı sağlayan bir yöntem.

Servis uygulamasını PowerShell ile ve servis uygulamasının ismi, veritabanınızın ismi nasıl olmalıysa o şekilde vererek yaratın. Örneğin ben Database isminim “PROD_SearchService” ile başlamasını istiyorum.

Ardından, Search Service’in kullanılabilir olması için topolojinizi yaratın.

Search Service Application’ın adını değiştirin.

Search Service Application Proxy’nin adını değiştirin.

iisreset komutunu çalıştırın.

Kısaca özetlemek gerekirse PowerShell ile Search Service applicationı ilk yarattığınızda servis uygulaması adını aynı zamanda servis uygulaması veritabanı için prefix olarak kullanıyor SharePoint. Sonrasında yapacağınız servis uygulaması isim değişikliklerinde ise servis uygulamasının sadece display name ve database’deki referansları etkileniyor.

Search Service Application’ın beraberinde gelen bir de Administration Web Service adında servis uygulamamız daha var malum. Bu, ismini ana servis uygulaması olan Search Service Application’dan alıyor. Bu nedenle iisreset sonrası onunda adı güncellenmiş olacak.

No Comments

Leave a Comment

Please be polite. We appreciate that.
Your email address will not be published and required fields are marked