SharePoint Migration Tool from Microsoft

Aslında bir miktar zaman geçti aracın duyurulmasının üzerinden ancak ben bu konuda yazmaya ancak vakit bulabiliyorum. Geçtiğimiz aylarda Microsoft tarafından oldukça işimize yarayabilecek bir araç duyuruldu. Öncelikle aracın indirme bağlantısını paylaşayım : http://aka.ms/spmt

Aracı indirdikten sonra yapılması gereken oldukça basit, “install” butonuna tıklamak ve yüklenmesini beklemek. Araç bir clickonce application olarak yükleniyor ve sonraki açılışlarında güncellemeleri kendisi kontrol ediyor. Yeni çıkan bir araç olduğundan bu aralar bir miktar güncelleme gelecektir diye düşünüyorum düzeltmeler anlamında. Açılışta sizi basitçe akışı görüntüleyen bir ekran karşılıyor ve sihirbazı başlatıyorsunuz.

 

 

Öncelikle uygulamaya login olmanız gerekiyor. Bu bölümde yükseltme sağlayacağınız O365 hesabına erişimi olan bir kullanıcı ile veya herhangi bir Microsoft hesabı ile bağlanabilirsiniz. Ardından migrate edeceğiniz verinin kaynak lokasyonunu seçmeniz isteniyor. 3 seçeneğimiz var; SharePoint on-premises, file share ve csv file.

 

 

Ben “File Share” seçerek ilerleyeceğim. Bu durumda dosyalarınızın tamamını tek bir klasöre toplamanızı öneririm, bu sayede tüm dosyalar ve altındaki klasörleri seçebilir ve taşıyabilirsiniz istediğiniz hedefe.

 

 

Son ekranımız ise SharePoint Online’daki hedef site koleksiyonumuz ve altındaki doküman kütüphanesini göstermek üzerine. Dolayısıyla araç SharePoint on-premises’e migrationı destekliyor mu sorusuna yanıt bu ekranda 🙂

 

 

Araç son derece basit ve oldukça yüklü datalarda bile çok sorun ile karşılaşmadım. Tabi henüz benim de sadece test amacıyla bu aracı kullanmakta olduğumu belirtmemde fayda var. Şimdilik testimi içinde 154 tane dosyanın yer aldığı, yaklaşık 160 MB’lık bir klasör için gerçekleştirdim. Dosyaların taşınma süresi tabiki bağlantınız ile ilişkili olmak üzere ben çok çok da iyi olmayan, paylaşımlı bir ADSL 16Mbit hattı üzerinde yaptığım testte bu senaryo için 3 dk gibi bir zamanda dosyalarımı taşıyabildim.

No Comments

Leave a Comment

Please be polite. We appreciate that.
Your email address will not be published and required fields are marked