Hata: SSIS Access Denied

SQL Server Integration Services kurulumunu yapmanızın ardından kurulum aşamasında servis hesabı olarak verdiğiniz kullanıcı ile bile SSIS instance’ına bağlantı kurarken aşağıdaki şekilde yetki hatası alabilirsiniz.

“Connecting to the Integration Service on the computer ”[SERVERNAME]’ failed with the following error. Access is denied”

Esas olarak SQL Server Integration Services kurulumlarında varsayılan olarak server administrator grubu yetki sahibidir ancak bazen bu kullanıcı ile bile yetki hatası alabilir ve SSIS instance’ına bağlantı sağlayamayabilirsiniz. Bu durumda aşağıdaki adımları takip etmek işinize yarayacaktır. (SQL Server 2014 ve SQL Server 2016 için test edilmiştir)

  • Component Services ekranını açın. Bunun için Start > Run  kısmına “dcomcnfg” yazarak ilerleyebilirsiniz.
  • Sol bölümdeki panelden Computers > My Computer > DCOM Config bölümüne kadar gelin.
  • Burada “Microsoft SQL Server Integration Services 12.0” (Bu SQL Server 2014 için, SQL Server 2016’da versiyon numarası 13.0 olacaktır)
  • Üzerinde sağ tıklayarak “Properties” > “Security” tabına gelin ve ekrandaki bölümlere istediğiniz yetki seviyelerine göre kullanıcınızı veya grubunuzu ekleyin.
  • İşlemden sonra SQL Server Integration Services servisini yeniden başlatın.

Bazen buna rapmen yetkilendirmede sorun yaşıyor olabilirsiniz. Bu durumda ek bir adım olarak aşağıdakini de uygulayabilirsiniz.

  • Server Manager > Computer Management > Local Users and Groups > Groups kısmında “Distributed COM Users” grubunu bulun ve kullanıcınızı buraya ekleyin.

No Comments

Leave a Comment

Please be polite. We appreciate that.
Your email address will not be published and required fields are marked


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.